Rímskokatolícka fara

Rímskokatolícka fara

V čase prvej písomnej zmienky o Čataji bolo toto územie kresťanské s rozvinutou cirkevnou správou. Po tatárskom plienení sa pokojný život opäť vracal aj na žírne nížiny Slovenska.  Je len samozrejmé, že nábožný ľud nemohol žiť  bez Božieho stánku, kde by sa schádzal na modlitby a bohoslužby. O založení fary v Čataji sa dozvedáme z dokumentov ostrihomskej arcidiecézy, kde sa jej začiatok kladie do roku 1397.

Sväté omše sa konajú :

Streda, piatok, sobota: - v zimnom období o 17,00 hod.
  - v letnom období  o 18,00 hod.
Nedeľa  - 10,30 hod.

 Správca a administrátor farnosti je Ján Sucháň. 

Adresa :                    Rímskokatolícka farnosť Čataj
  900 83 Čataj č. 110
Telefónny kontakt : 033 / 6450 120
E-mail : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.   
Web :  http://cataj.fara.sk

 

Kostol bol postavený a požehnaný v roku 1845 a zasvätený sv. Margite, ktorej sviatok bol 13. júla. Je postavený v klasicistickom slohu prestavbou pôvodného barokového kostola. 

Jedno loďový priestor má mohutné centrálne presbytérium. Do lode zaklenutej klenbami je vtiahnutá veža. Do presbytéria je vložená sakristia a jej steny vytvárajú zároveň architektúru hlavného oltára. Nad hlavným oltárom sa dvíha 25 m vysoká kopula. Takú istú výšku má aj veža. Interiér kostola je zaujímavý hlavným oltárom v neskoro klasicistickom slohu, ktorý je ukončený výjavom kalvárie P. Márie a sv. Jána apoštola. Zaujímavo bola riešená empírová spovednica z druhej štvrtiny 19.storočia a krstiteľnica. Obe sú umiestnené vo výklenku končiaceho sanktuária a nad nimi sú postavy dvoch svätcov – sv. Petra a sv. Jána Krstiteľa z 19. storočia. Drevenú neskorobarokovú kazateľnicu z druhej polovici 19. storočia drží anjel. Lavice kostola sú pôvodné. Organ zakúpili z kostola v Drahovciach v 30. rokoch 20. storočia. V roku 1992 bol opravený. Poslednú generálnu opravu kostola urobil v roku 1965 páter Justin František Hrčka, OFM, vtedajší správca farnosti. V roku 1991 bol interiér kostola vymaľovaný, bol opravený luster, lavice a uskutočnila sa rekonštrukcia elektrifikácie a plynofikácie kostola.

Rímskokatolícky chrám - výšivky